Hazine Avcıları Tarzan TRANSCENDENCE Robocop Çocuk Büyütme Rehberi Dhoom 3 Lego Galaksinin Koruyucuları Efsane Beşli Suç Çetesi Ölüm Yarışı 3 Yarışcı Doğanlar Türkçe
Ana Sayfa > Aksiyon Filmleri > Dünyanın Merkezine Yolculuk – Keyifle İzleyeceğiniz Bir Eğlencelik

Dünyanın Merkezine Yolculuk – Keyifle İzleyeceğiniz Bir Eğlencelik

Çarşamba, 10 Eyl 2008 yorum ekle yorumlara git

3-D, yani üç boyut sistemi için yaratılmış 90 dakikalık bir eğlence parkı atraksiyonu. Filme bunun ötesi bi tanım yapmak gereksiz ve boş. Çünkü Dünyanın Merkezine Yolculuk Filmi, Indiana Jones gibi daha sofistike arkeolojik macera sineması formülünden bile daha geriye giderek, bize direkt 50’li yılların B filmlerini andıran, tek amacı seyirciyi bir tehlikeli maceradan diğerine zıplatmak olan bir film. Bu bakımdan gayet başarılı oluyor. Modern ironik aksiyon sineması yaklaşımı edinen, sağlam ve katmanlı bir senaryo, A-sınıfı oyunculuk beklenmediği sürece seyircisini baştan sona memnun edecektir.

Film, Jules Verne’in bilim kurgu/fantezi klasiğinin genel konseptini ele alarak yer yer kitaba göndermelerde bulunsa da kendi aile macerasını oluşturuyor. Hikayenin bu versiyonunda günümüz dünyasındayız. On yıl önce kaybolan kardeşi Max’in volkanik araştırmalarını devam ettiren, mesleğine pek de tipik olmayan fizikaliteye sahip bilim adamı Trevor Anderson (Branden Fraser), yeğeni Sean ile İzlanda’da bir volkanı araştırmak için yola koyulur.

Trevor, volkanın dunyanın merkezine inen bir tüp olduğuna inanmaktadır. Bu teoriye varmasının sebebi Max’in Jules Verne’in kitabına yazdığı notlardır. Evet, filmin yegane “postmodern” yönü Jules Verne’in kitabına yapılan referanslar.

Trevor, seksi dağ rehberi Anita’nin (Hannah Asgiersson) yardımıyla dağa ulaşır ve bu noktadan sonra eğlence parkı son hızla yola koyulur. Kısacası filmin bilimsel açıklamalarla dolu ilk perdesi, eğlence parklarında asıl maceraya girmenin akabinde gosterilen tanıtım video kliplerini andırıyor. Mesela Universal Stüdyoları’nda Geleceğe Dönüş atraksiyonuna girmeden once Biff’in DeLorean’ı çaldığı kısa bir video gösterilirdi. Asıl macera başlamadan bir çeşit ısınma gibi. Filmin otuz dakikalık “tanıtım videosu”ndan sonra tabii ki uzun düşüşler, roller coaster tarzı madenler, fantastik yaratıklar ve hatta bir dinozorla bitmek bilmeyen heyecenlar yaşıyor seyirci.

Bu bakımdan Dünyanın Merkezine Yolculuk’u 50’li senelerin B filmlerine ve hatta bilgisayar oyunlarına benzetmek abartılı bir teori degil. Çünkü Trevor, Sean ve Anita, dünyanın merkezine indiği anda tek gayeleri bir hayli uzun yol katederek Eski yerlerine geri dönmek. Trevor’un kardeşi Max ile ilgili küçük bir alt konu haricinde karakterlerin bu basit amaç dışında pek bir motivasyonları ve karakter gelişimleri yok. Bu tür bir filmde amaç, bir engelden diğerine atlamak ve bu sürede seyirciyi koltuğunda zıplatmak.

Filmin aksiyon/Macera sahnelerinin epizodik yapısı, özellikle level bazlı eski usül bilgisayar oyunlarını hatırlatıyor. Sean’in manyetik taşlar arasında zıpladığı sekans, doksanların başında PClere musallat olan platform oyunlarını hatırlatmadı değil. Filmin sayısız “bölüm”leri arasında en başarılısı, devasa balıkların kahramanlarımıza saldırdığı nehir yolculuğu. Özellikle üç boyutlu izlendiğinde balıkların sivrimi sivri dişleriyle bir anda kameraya saldırmaladı benide yerimden zıplattı izleyen çoğu kişiyede aynısı olmuştur :). Ayrıca su ve yağmur gibi elementler görsel bakımdan üç boyut numarasının gerçekçiliğini destekliyor.

Dunyanın Merkezine Yolculuk, Indiana Jones gibi bir blockbuster’a kıyasla orta bütçeli, çizgi filmsi efektlere sahip, kolayca unutulabilir bir macera. Açıkcası iki boyutlu izlenimde, ve özellikle DVD gibi küçük ekran formatlarında ne uzunlukta bir yaşama sahip olur bilmiyorum. Devasa böceklerin iğrenç dokunaçlarının, vahşi dev balıkların ve hatta bildiğimiz metre şeritlerinin bile gözümüze sokuldugu kamera açıları, filmin baştan üç boyutlu gosterim için çekildiğini kanıtlıyor. Bu bakımdan Dünyanın Merkezine Yolculuk’u iki boyutla izlemek, eğlence parkına gidip hızlı trenin normalden üç kat daha yavaş gideceğini öğrenmek gibi. Fakat tabii ki izlenmesi gereken, üç boyutlu gösterimi ile yazın en boş ama eğlenceli sinema deneyimlerinden biri.

Bu film Çok hoşunuza Gidecek bu benim düşüncem :)

Film çalışmıyorsa lütfen en alttaki yorum bölümüne yazın, hemen düzeltelim..!
 • Facebook
 • Twitter
 1. YELIZ
  Cuma, 12 Eyl 2008 zamanında 14:53 | #1

  Harika bir filmnms

 2. AHMET
  Çarşamba, 24 Eyl 2008 zamanında 10:29 | #2

  GERCEK TEN HARİKA BIR FİLİME BENZİYOR HAYCAN BAKLIYCEM…

 3. selim
  Cuma, 26 Eyl 2008 zamanında 17:52 | #3

  çok güzel f1lm

 4. naki yıldız
  Pazar, 19 Eki 2008 zamanında 16:14 | #4

  bn izldm tavsiye edyrum spr.

 5. hazal
  Pazar, 19 Eki 2008 zamanında 19:19 | #5

  bisde acinca görümüyor film ama görünumde harikaaa görünüyor!!!

 6. esopa
  Cuma, 16 Oca 2009 zamanında 04:28 | #6

  full screen nası izleyebilirim acaba

 7. bjkbektas
  Pazar, 15 Şub 2009 zamanında 16:07 | #7

  süper bi filime bu be

 8. burak
  Çarşamba, 25 Şub 2009 zamanında 20:25 | #8

  emegıne saglık kardess

 9. hakan
  Pazar, 19 Nis 2009 zamanında 14:00 | #9

  güzel bir film sağol

 10. hasan tutak
  Pazar, 09 Ağu 2009 zamanında 00:10 | #10

  flimleriniz bgenerekden seyrediyoruz

 1. şimdilik geri bağlantı yok